02
MİMARLIK
Üye Girişi
Beni Hatırla

Ürün Arama

Üsküdar`ın Yenilenme Çalışmaları

Marmaray ile Haydarpaşa Port`un Üsküdar`a katkısı ne olacak? Bölgede metrekare fiyatları ne kadardan başlıyor?
Tarihi dokusuyla ve tarihten günümüze gelen ihtişamlı yapılarıyla, İstanbul’un simgelerinden biri olan Kız Kulesi’ni içerisinde barındıran ve 585 bine yakın nüfusuyla adeta bir şehri andıran Üsküdar’da yenilenme çalışmaları sürüyor. 
 

1926 yılına kadar ayrı bir şehir olan Üsküdar, sonraki yıllarda İstanbul’a dahil edilerek ilçe olmuş. İstanbul’un iki kıtasını birleştiren en önemli noktalardan biri olan Üsküdar’da dönüşüm çalışmaları da hız kazandı. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, depreme dayanıklı bina stokunu artırmak için ada bazında ve yerinde dönüşüm planladıklarını anlattı. 
 

Binaların eski imar durumu ne olursa olsun, dönüştürüleceğini söyleyen Kara, “En az 2 bin metrekarelik alanları birleştirip bize müracaat edenlere en fazla 3 emsalle izin veriyoruz” diye konuştu. 
 

3’te 2’lik çoğunluğun sağlanması ile dönüşümü hızlandıracak Kat Mülkiyeti Kanunu’nun yönetmeliğini beklediklerini söyleyen Kara, “Vatandaşların dönüşümü istemesi lazım, nüfus yoğunluğumuz çok fazla. Birlik sağlanması zaman alıyor. Bu yüzden Üsküdar dönüşüme en geç katılacak ilçelerden biri olacak” dedi. 
 


 
 
İstanbul’da kentsel dönüşüm denince akla gelen yüksek plazalara müsaade etmeyeceklerini belirten Mustafa Kara, “Biz ilçemizi üçe ayırdık. Merkez, Boğaz ve yeni gelişen alanlar olarak dönüşüm planlarını yapıyoruz. Ama bölgede yüksek katlı binalara izin vermeyeceğiz. Yani Üsküdar yükselmeyecek!” diye konuştu. 


 
Çeşitli tartışmalara yol açan, İstanbul’a yeni bir simge oluşturmak hedefiyle düzenlenen, Çamlıca Tepesi’ne inşa edilecek cami için düzenlenen yarışmanın sonucu ay sonunda açıklanacak. Gösterilen tepkilerin yersiz olduğunu savunan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, “Bu camiyi, devlet yapmıyor, TOKİ yapmıyor, İstanbul Cami Yaptırma Derneği yapıyor. Ayrıca devlet nasıl konut yapıyorsa cami de inşa edebilir”diye konuştu.


 
Yaklaşık 500 yıllık tarihe sahip olan Haydarpaşa Limanı, Gar ve Geri Sahası planlama çalışmaları başladı. 2007 yılından beri planlanan Haydarpaşa Port projesi ile Harem-Kadıköy arasında 1 milyon metrekarelik alanda yat limanı ve kulübü, kruvaziyer gemi limanı, 5 yıldızlı oteller, kongre merkezi, fuar alanları, ticaret alanları, alışveriş merkezleri, ofisler, inşa edilmesi planlanıyor.


 
29 Ekim 2013 tarihinde açılacak olan Marmaray Projesi ile Üsküdar’a saatte 70 bin insan sirkülasyonu olacağını söyleyen Mustafa Kara, “Projenin teslimi ile 7 yıldır kapalı olan meydanımız bize teslim edilecek, bunun yanında biz de belediye binası ve katlı otoparkı Çavuşdere’ye taşıyarak, rahatça gezip dinlenilebilinecek geniş alanlar elde edeceğiz” diye konuştu. 


 
Üsküdar Gençlik Merkezi’nde sportif faaliyetlere duyulan yoğun ilgi sonrası Çengelköy’e de bir Su Sporları Merkezi inşa edilmesi için çalışmalar yaklaşık 9 ay önce başladı. Projenin içinde 2 tane yarı olimpik yüzme havuzu, 4 tane sığ yüzme havuzu, 1400 metrekare spor salonu ve fitness merkezi, 600 metrekare SPA bulunacak. Merkezin 1.5 yıl içerisinde hizmete girmesi planlanıyor.
 

PROJELER

Şehrizar Konakları
 
Altunizade’de Emlak Konut GYO ve Gap İnşaat’ın hayata geçirdiği Şehrizar Konakları’nda 38 blok ve 208 lüks daire yer alacak. 2013 yılında tamamlanacak olan projedeki konaklarda, 15 ile 21 metrekare arasında değişen terasların yanı sıra 75 ile 150 metrekare arasında değişen ön bahçeler lüks donatılarla alıcılara sunuluyor.
 

Çamlıca esintisi tepede +210'da
 
Erkan Grup tarafından inşa edilen Çamlıca +210 projesi 40 daireden oluşacak. Çamlıca’nın temiz havasında yürüyüş alanları, yüzme havuzu, açıkkapalı otopark gibi geleneksel özelliklerin dışında, istenirse kişiye özel kat planları dizayn edilebilecek. 2013 sonunda teslimlerin yapılacağı projede, villaların büyüklükleri 500 ile 900 metrekare arasında olacak.
 

Eski İstanbul Boğaz İçinde
 
Aktaş İnşaat tarafından Kandilli’de hayata geçirilen Aktaş Boğaziçi Evleri, 18 dönüm arsa içerisinde 8 bloktan ve 2. derece tarihi köşklerden oluşuyor. Projede 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri bulunuyor. Aile ve çocuk konseptine göre planlanmış projede, çocuk oyun alanları, iki adet açık ve bir adet kapalı yüzme havuzu da yer alıyor.
 

Metrekare fiyatları en az 4 bin lira
 
Üsküdar’da Marmaray ile ulaşım, Haydarpaşa Port projesi ile turizme katkı sağlanması hedefleniyor. Bölgede konutların metrekare fiyatları 4 bin TL’den başlıyor, 15 bin TL’lere kadar çıkıyor. 
 
 
 
 
kaynak HT Ekonomi 
 

ULUSLARARASI ETKİNLİKLER & SERGİLER